Akutní homeopatie

Homeopatika působí na lidský organismus jiným způsobem než klasické léky. Především nepůsobí proti nemoci. Neničí buňky (ať cizí, nebo naše), nevypínají horečku (velice důležitá součást obrany těla) a nepotlačují příznaky onemocnění. Obecně aktivují a podporují přirozenou obranyschopnost těla a stimulují organismus k nastolení rovnováhy – homeostáze. Jakoby nějakým způsobem ukazují na problém, který je potřeba řešit.

Nemoc

Z celostního pohledu má každá nemoc svoji příčinu nejen v patogenech či dysfunkcích orgánů, ale v potřebě něco změnit. V potřebě vývoje, posunu o krůček dále. Ať se jedná o chronické onemocnění, nebo i tzv. akutní nemoci. Dává šanci organismu vyzkoušet nějakou reakci, tu pak vyhodnotit a její výsledek zakomponovat zpětně do svého systému jako zkušenost, naučenou imunitní odpověď a podobně. Pokud trpíme nějakým chronickým onemocněním, tak akutní stav může znamenat možnost vyskočit z chronicity onemocnění. Můžeme se ale dostat na hranu, kdy to člověk „buďto dá, nebo ne“. Žádné akutní onemocnění není dobré podceňovat a je důležité pečlivě sledovat stav a podle toho volit způsob léčby. Ale i v život ohrožujících stavech, kdy je nutné přivolat zdravotnickou záchrannou službu, mohou homeopatika velice pomoci.

Výběr homeopatického léku

Homeopatický lék vybíráme podle podobnosti symptomů nemoci a symptomů vlastního léku. Správné určení symptomů a jejich srovnání je ten nejpodstatnější základ úspěšné homeopatické léčby. Symptom znamená změnu, kterou vnesla nemoc – to, co je jiné oproti normálnímu zdravému stavu. A to nejen na úrovni fyzických příznaků (zimomřivost, citlivost na průvan, bolest, horečka, kašel, sinusitida…), ale i na úrovni mentální (psychický stav jako vznětlivost, podrážděnost, apatie, strach ze tmy, averze k doteku…) a modality (co stav zlepšuje/zhoršuje – teplo, chlad, tlak, dotek, samota, společnost, denní doba…). Je ale důležité vždy vzít v potaz jen to, co je jinak oproti zdravému stavu daného člověka a zvolit takové homeopatikum, které je svým obrazem souboru zjištěných symptomů co nejpodobnější, co nejblíže. Nemocný nemusí vykazovat všechny symptomy, které jsou popsány u homeopatického léku, ale celkový obraz musí odpovídat. Popisy (obrazy) jednotlivých homeopatických léků nalezneme v tzv. Materiích medikách.

Užití, léčba

Homeopatický lék podáváme tak, že jej pokud možno nebereme do rukou, ale odsypeme jednu až tři kuličky na malou lžičku (ideálně plastovou) nebo např. do malé skleničky, víčka nádobky ve kterém jsou homeopatika uložena a vsypeme do úst. V případě nutnosti ale není problém si nasypat kuličky do ruky, rovnou do úst… Důležité je v akutním stavu si kuličku vzít a ne se zabývat hledáním plastových lžiček a podobně. Kuličky homeopatického přípravku necháme volně rozpustit v ústech – nepolykáme, nerozkousáváme, nezapíjíme. Pro první dávku při zahájení léčby většinou doporučuji odsypat tři kuličky, pro opakované užití stačí jen jedna. Počet kuliček ale velice málo ovlivňuje výledek léčby, nejdůležitější je vlastní výběr léku.

Správně vybraný lék musí v průměru po třetím podání (a nejdéle do 12 – 24 hodin) přinést úlevu – musí být zřejmé, že dochází k procesu uzdravování. Pokud tomu tak není, je potřeba znovu porovnat aktuální symptomy nemoci a vybrat jiný, vhodnější lék. V případě volby špatného léku se při krátkodobém podání nestane nic závažného, ale oddaluje se proces léčení.

Četnost podání se odvíjí od akutnosti onemocnění a od potence homeopatického léku. První tři dávky běžně podáváme s odstupem půl až jedné hodiny u potence C15 a asi 1-2 hodiny u potence C30. Pevná pravidla ale neexistují, hodně záleží na aktuálním stavu. Při hodně intenzivním onemocnění (např. akutní laryngitida, krvácení) můžeme dávat homeopatický lék i třeba co 5 minut, než přijede záchranka.

V každém případě v průměru po třetí dávce už by ale mělo být zřejmé, že lék působí. Dochází alespoň k částečné úlevě od bolesti, ztišení kašle, nemocný usne (ale klidným spánkem, nesmí se jednat o kolapsový spánek z vyčerpání) – něco se prostě změní, ale k lepšímu. V této chvíli máme potvrzenou správnost léku (většinou tomu tak je hned po první dávce) a pokračujeme v podávání stejného homeopatika, nyní i třeba s delším odstupem, opět podle aktuálního stavu.

Obecně platí:

  • Čím intenzivnější a naléhavější je průběh a projevy onemocnění, tím častěji podáváme lék. Když se začne ulevovat, postupně intervaly podávání prodlužujeme.
  • Pokud je úleva, která dále pokračuje a stav se výrazně zlepšuje není třeba lék vůbec opakovat.
  • Když se ale zlepšování zastaví, nebo stav se zase zhorší a obraz nemoci je stále stejný, zopakujeme stejný lék.
  • Pokud se obraz nemoci změní, přestaneme podávat současný lék a vyhodnotíme stav. Pokud po podání léku pominou (odléčí se) některé symptomy a některé nové se naopak objeví, které k obrazu stávajícího léku už nepatří, znamená to, že nastal také posun v léčbě, ale obraz nemoci je již jiný. Pak je potřeba lék změnit. Opět porovnáme aktuální symptomy (ke zbylým symptomům přidáme nové, které se objevily) a vybereme vhodnější lék, který okamžitě můžeme podat.
  • Může se stát, že po podání léku nebo jeho zopakování nedojde k žádné úlevě a ještě se najednou objeví symptomy, které předtím nebyly a které trvají většínou jen krátce a rychle zase odezní. Musíme zpozornit – pokud tyto symptomy patří k obrazu právě podávaného léku, tak lék je velice pravděpodobně špatně zvolený – s nemocí nedělá nic a ještě přidává něco „svého“ (proving). Nemá cenu v tomto léku dále pokračovat. Je třeba vybrat lék jiný, ale podle aktuálních symptomů nemoci, nebrat v potaz symptomy, které se po podání nevhodného léku krátce objevily a zase zmizely.
  • Je důležité dodržet určitý časový odstup mezi opakovaným podáním nebo změnou léků. Je důležité dopřát organismu a léku aspoň nějaký čas, ať může projevit své reakce a účinky. Tento čas hodně záleží na typu onemocnění a typu léku, ale obecně se jedná alespoň o jednotky hodin.

Pozor, při správně zvoleném homeopatiku může dojít po podání velice brzy k výrazné úlevě. Je ale důležité se pořád k nemocnému chovat tak, že je v procesu léčení. Klidový režim na lůžku, dostatek odpočinku, spánku, přísun dostatku tekutin a podobné klasické rady pro rekonvalescenci je nutné dodržet alespoň po dobu pár dnů (podle typu a závažnosti onemocnění). Je důležité neukončit léčbu předčasně a nepřepínat síly.

Homeopatickou léčbu v akutních stavech je úžasné sledovat. Léčivá reakce organismu na homeopatika, která v chronickém stavu může být zřetelná někdy až po docela dlouhé době (týdny, měsíce) se v akutním stavu dokáže projevit někdy i v řádu vteřin a minut. Samozřejmě závisí na typu onemocnění, výběru správného homeopatika a někdy i vnímavosti pacienta. Ale pokud takovou léčivou reakci člověk několikrát zažije, tak pozná, že to rozhodně není náhoda, placebo nebo kdoví co jiného a homeopatická léčba akutních stavů se pak stává samozřejmostí a primární volbou na celý život.

Petr

Klasický homeopat. Homeopatická terapie akutních a chronických onemocnění, homeopatické konzultace, výběr a prodej Schüsslerových tkáňových solí. Kurzy akutní homeopatie pro domácí samoléčbu.